College Doles Out Awards at Annual Academic and Leadership Banquet

Tuesday, May 6th, 2014

Students, faculty, and staff members were honored on Saturday, April 26 during West Virginia Wesleyan College’s Academic and Leadership Awards Banquet, held in the French A. See Dining Center on the Buckhannon campus.

Listed below are the awards and their recipients.

Student Senate Award – Faculty: Douglas Van Gundy , assistant professor of English

Student Senate Award – Staff: Julia Keehner, vice president for student development

Greek Woman of the Year – Emma Turner (Alpha Delta Pi; Salem, WV)

Greek Man of the Year – Andrew Kall (Theta Chi; Medina, OH)

International Student AmbassadorJack Walden (United Kingdom)

The Algernon Sydney Sullivan Award – Zachery Lonergan (Elkins, WV)

The Mary Mildred Sullivan Award – Brittany Johnk (Washington, WV)

2014 Newman Civic Fellows Award – Jamie Blake (Buckhannon, WV)

Art

Outstanding Senior Awards – Derrick Scott (Newport News, VA) and Cameron Lewis (Butler, PA)

Outstanding Junior Awards – Marissa Gain (Clarksburg, WV) and Rachel Ritchey (Irwin, PA)

Outstanding Sophomore Awards – Diana Kimble (Tallmansville, WV) and Leah Baker (Vienna, WV)

Outstanding Freshman Awards – Merryc Batt (Winfield, WV) and Olivia Gore (Middleburg, VA)

Biology

Outstanding Seniors – Zachery Lonergan (Elkins, WV) and Luke Finley (Huntington, WV)

Outstanding Research Students – Zachery Lonergan (Elkins, WV)

Outstanding Juniors – Jeniece Clark (Upper Marlboro, MD) and Amanda Davis (Salem, WV)

Outstanding Sophomores – Langley Salyers (Moorefield, WV) and Rebekah Honce (Bridgeport, WV)

Outstanding Freshmen – Evan McClanahan (Red House, WV), Sharelle Hamilton (Fairmont, WV), and Braden Montgomery (Weston, WV)

Outstanding Student Assistant – Haven Clay (Huntington, WV)

Environmental Studies

Outstanding Sophomore – Jeremy Davidson (Buckhannon, WV)

Outstanding Freshman – Allyson Freiermuth (Marcy, NY)

Business and Economics

Outstanding Accounting Students – Amber Cline (Buckhannon, WV) and Nicholas Cutright (Buckhannon, WV)

Outstanding Business Administration Student – Robert Osburn (Buckhannon, WV)

Outstanding Economics Student – Tyler McWhorter (Horner, WV)

Outstanding International Business Student – Mathew Brown (United Kingdom)

Chapel Office

Sheridan Watson Bell Award – Lorilyn Brown (Westminster, MD)

Chemistry

Outstanding Senior – Caitlin Cobern (Butler, PA)

Outstanding Junior – Notashia Baughman (Fenwick, WV)

Outstanding Laboratory Assistant – Brett Hakey (Fairfax, VT)

Outstanding Chemical Hygiene Officer Assistant – Casey Rowland (Williamsport, MD)

Hyma Scholar Awards – Notashia Baughman (Fenwick, WV), Megann Boone (Frametown, WV), Brett Hakey (Fairfax, VT), Mikaela Hutchinson (Charleston, WV), Donald Paul Mallory (Charleston, WV), Patrick Milkowski (Erie, PA), Danielle Nehilla (South Park, PA), Asa Nichols (St. Marys, WV), Frank Poppolo (Canada), Amber Stewart (Huntington, WV), Jordan Tate (Charleston, WV), Katherine Vecchio (Morgantown, WV), Kelsey Wagoner (Buckhannon, WV), Colin Winkie (Bridgeport, WV), and Aline Yamamoto (Brazil)

Communication

Overall Most Outstanding Senior – Kelsie Forren (Fort Spring, WV)

Excellence in Applied Learning – Fabio Machado (Brazil)

Excellence in Writing – Ashley Young (Hurricane, WV)

Excellence in Speaking – Ethan Butler (French Creek, WV)

Criminal Justice Award – Kristen Kisner (Fairmont, WV)

Education

Academic Achievement Award – Colleen Black (Smithsburg, MD), Lydia Bridenbaugh (Chillicothe, OH), Victoria Crist (Cabin Creek, WV), Jasmyne Cummings (Laurel, MD), Amanda Davis (Salem, WV), Lily Kurfman (Pawnee, IL), Casey Pattyn (Moon Township, PA), Robin Samuels (Vienna, WV), Emmalee Stewart (Weston, WV), Leah Stone (Thurmont, MD), Molly Summers (Clarksburg, WV), Luke Teel (Elkview, WV), Jessica Truman (Sarasota, FL), and Destinee Young (Ridgeley, WV)

Outstanding Student Awards – Jasmyne Cummings (Laurel, MD), Shalayna Lowther (Buckhannon, WV), Casey Pattyn (Moon Township, PA), Robin Samuels (Vienna, WV), and Leah Stone (Thurmont, MD)

Dr. Ruth Mansberger Shearer Education Award – Leah Stone (Thurmont, MD)

English

Outstanding Senior/English Department Highest GPA – Rachel Channell (Elkins, WV), Brittany Johnk (Washington, WV), Rachael Kelley (Morgantown, WV), Andrew Phipps (Buckhannon, WV), and Micah Spiece (Lewisburg, WV),

Outstanding English as a Second Language Student – Yuya Aruga (Japan)

Exercise Science

Outstanding Senior in Athletic Training – Kaitlyn Denby (Copiague, NY)

Freshman with Highest GPA for Athletic Training – Alyssa Morris (Barboursville, WV)

Delta Psi Kappa/David E. Reemsnyder Award – Kyra Waugh (Nitro, WV)

Sam Ross Athletic Scholars – Casey Pattyn (Moon Township, PA) and Benjamin McMillion (Lewisburg, WV)

History

Outstanding Senior History Major – Lorilyn Brown (Westminster, MD)

Outstanding Junior History Major  – Taylor Harris (Mannington, WV) and Courtney Weaver (Weston, WV)

Outstanding Senior International Studies Major – Rachel Sarver (White Sulphur Springs, WV)

Pamela Thorn Humanities Award  – Micah Spiece (Lewisburg, WV)

Mathematics

Hallam Awards – Jacob Coleman (Belington, WV), Ciara Davis (Weston, WV), Jayme Fraley (Moorefield, WV), Maxwell Garner (Bridgeport, WV), Erin Keller (Feasterville Trevose, PA), Daniel Plaugher (Salem, WV), Jason Rock (Buckhannon, WV), Samantha Sunshine (Blacksburg, VA), and Trevor Williams (Buckhannon, WV)

Music

Outstanding Senior Music Awards – Kara Chenoweth (Buckhannon, WV), Megan Richmond (Beaver, WV), and Robin Samuels (Vienna, WV)

Nursing

Outstanding Senior Nursing Awards – Sandra Brunetti (Huntington, WV), Sarah Jackson (Lewisburg, WV), and Jade Smith (Hurricane, WV)

Outstanding Junior Nursing Awards – Emily Bennett (Westerville, OH), Emalea Miller (Buckhannon, WV), and Breanna Taylor (Racine, OH)

Outstanding Sophomore Nursing Awards – Carissa Hyre (Buckhannon, WV), Kimberlyn Ramsey (Bruceton Mills, WV), and Shannon Vooys (Pasadena, MD)

Physics and Engineering

Outstanding Seniors – Andrew Ferguson (Grafton, WV), John Connor Forrester (Swanton, MD), Russell Gillispie (Lost Creek, WV), Eddy Hasis (Pittsburgh, WV), and Dillon Huffman (Buckhannon, WV)

Outstanding Juniors – Thomas Brunswick (Bridgeport, WV), Joshua Carter (White Sulphur Springs, WV), William George (Petersburg, WV), Joel Izquierdo (Spain), Mark Mattis (Alexandria, VA), Brandon Purkey (Bridgeport, WV), Aitor Reparaz (Spain), Matthew Spicer (Bridgeport, WV), Matthew Stadelman (Fairmont, WV), and Colby Stanley (Bridgeport, WV)

Outstanding Sophomores – Ryder Bolin (Pennsboro, WV), Lauren Cronise (Hagerstown, MD), Andrew Cvetnick (Oakland, MD), Andre Fernandes (Brazil), Evan Gorman (Fairmont, WV), Pavle Milicevic (Serbia and Montenegro), Cody O’Meara (Charles Town, WV), Matthew Phares (Franklin, WV), Corey Rhodes (Seneca Rocks, WV), and Aaron Weaver (Philippi, WV)

Outstanding Freshmen – Kimberly Culver (Culpepper, VA), Thomas Haines (Green Spring, WV), Ryan Holcomb (Lumberport, WV), Cullen Hoone (Smithfield, PA), Isaac Johnson (Buckhannon, WV), Dustin Kimble (Upper Tract, WV), Timothy Stephens (Australia), Samantha Stinson (Salem, VA), Kody Tucker (Philippi, WV), and Cody Turner (Upper Tract, WV)

Political Science

Outstanding Senior – Iris Aloi (Buckhannon, WV)

Psychology

The Kelly Lynn Martin Memorial Psychology Award – Rachel Rudd (Petersburg, WV)

Sociology

The John Warner Memorial Sociology Award – Jonathan Noland (Laurel, MD)

The Vijaya Rao Global Awareness Award – Brittany Johnk (Washington, WV)

Outstanding Senior in Sociology – Laura Price (Fayetteville, WV) and Jamie Wagner (Shrewsbury, PA)

Theatre

Outstanding Senior in Dance Award – Abigail Hensley (Huntington, WV)

Outstanding Theatre Arts Student  – Rachel Channell (Elkins, WV)

Larry A. Reed Educational Award for Technical Theatre – Matthew Griffin (Rockville, MD)

Wesleyan Spirit Awards

Freshmen – Sarah Petitto (West Milford, WV) and Mason Winkie (Bridgeport, WV)

Sophomores – Cody O’Meara (Charles Town, WV) and Angela Pittinger (Charles Town, WV)

Juniors – Jeniece Clark (Upper Marlboro, MD) and Matthew Stadelman (Fairmont, WV)

Seniors – Anthony Brown (Canfield, OH) and Morgan Hobbs (Princeton, WV)

Outstanding Seniors – Luke Finley (Huntington, WV), Brittany Johnk (Washington, WV), Zachery Lonergan (Elkins, WV), and Alexandra Roberts (Bradenton, FL)

Academic and Leadership Awards – Iris Aloi (Buckhannon, WV), Lorilyn Brown (Westminster, MD), Sandra Brunetti (Huntington, WV), Ethan Butler (French Creek, WV), Toni Dilley (Dunmore, WV), Kelsie Forren (Fort Spring, WV), Wilson Greenfield (Grove City, PA), Anne Harman (Morgantown, WV), Morgan Hobbs (Princeton, WV), Rachael Kelley (Morgantown, WV), Leisa Kimelaskas (Hendricks, WV), Fabio Machado (Brazil), Kaitlyn Noe (Clarksburg, WV), Monique Oye (Daniels, WV), Rachel Rudd (Petersburg, WV), Emma Turner (Salem, WV), and Ashley Young (Hurricane, WV)

Inspiration Award – Bryan Samples (Buckhannon, WV)

Senior Who’s Who Among Students in America – Colleen Black (Smithsburg, MD), Anthony Brown (Canfield, OH), Jasmyne Cummings (Laurel, MD), Kristen Kisner (Fairmont, WV), Shalayna Lowther (Buckhannon, WV), Casey Pattyn (Moon Township, PA), Jacob Poldruhi (North Royalton, OH), Michael Potesta (Charleston, WV), Christopher Reich (Clarksburg, WV), Arianna Rickman (Buckhannon, WV), Brooke Robinson (Nettie, WV), Christopher Skinner (Buckhannon, WV), Christopher Toompas (Philippi, WV), and Kyra Waugh (Nitro, WV)

Junior Who’s Who Among Students in America – Tabitha Bennett (Buckhannon, WV), Sarah Campbell (St. Marys, WV), Jeniece Clark (Upper Marlboro, MD), Kyoko Funada (Japan), Lily Kurfman (Pawnee, IL), Rachel Marteney (Buckhannon, WV), Lauren N. Panaro (Hurricane, WV), Jason Rock (Buckhannon, WV), Jared Rock (Buckhannon, WV), Brianna Shockey (Belington, WV), Jessica Truman (Sarasota, FL), Jack Waldon (United Kingdom), Erica Walker (Elkview, WV), Jessica Walter (Canada), Courtney Weaver (Weston, WV), and Colin Winkie (Bridgeport, WV)

For photos of the banquet, please visit us on Flickr at https://www.flickr.com/photos/124321151@N04/sets/72157644546154765/.