Skip Navigation

Alumni Award Recipients

Alumni Service and Achievement Award Recipients

1949
Clyde O. Law ’09, Hon.‘52

1950
Thomas W. Haught ‘94, Hon.‘28
Mary Edna Jenkins ’02, Hon.’55

1951
Anthony F. McCue ’04, Hon. ‘51
Roy McCuskey ’08, Hon. ‘22

1952
Ralph C. Brown ’15, Hon. ‘40
Carrie Loudin Darnall ‘93
Sylvia Pearl Dorsey ‘94
Florence Warden Harmer ’08, Hon.‘58

1953
E. Ray Jones ’07, Hon. ‘53
Cecil B. Ross ‘23

1954
Randall B. Hamrick ‘30
Nicholas Hyma, Hon. ‘36
Grace Gardner Neil, MA ‘33
Junius B. Queen ‘27

1955
Ross Bonar ‘22
Myron B. Hymes, Sr. ’20, Hon. ‘55
David E. Reemsnyder, Sr. ’30, Hon. ‘72

1956
Charles D. Munson, Jr. ‘30
J.Roy Price ’23, Hon. ‘49

1957
John E. Hanifan ’24, Hon. ‘37
Eleanor Rider Williams ‘97

1958
Harry E. Persinger ‘40
Thomas M. Zumbrunnen ’17, Hon. ‘35

1959
Franklin C. Ellis ‘43
Kelcel M.Ross ‘20

1960
George I. Rohrbough ’23, Hon. ‘40
James H. Walker ’37, Hon. ‘81

1961
Charles H. Hartley ‘05
Thelma King Kessler ‘25
R. James Stansbury ‘48

1962
Joseph E. Oldaker ‘35
Leslie D. Price ‘36

1963
William H. Hartley ’11, Hon. ‘61

1964
Harold D. Almond ‘42
Daisie Furbee Wells ‘07

1965
Robert L. Chamberlain ‘42
Paul L. McCuskey ’35, Hon. ‘69

1966
C. Ross Culpepper ’30, Hon. ‘50
James D. Hinkle, Jr. ‘43

1967
Olive O’Dell Culpepper ’33, Hon. ‘72
Thorold S. Funk ’36, Hon. ‘72

1968
Gayzelle Rusk Boetticher ’25, Hon. ‘73
Mabel Neville Christopher ‘14
Samuel J. Foglesong ‘39

1969
Mary Bright Butcher Hallam ‘38
Carleton P. McKita ‘50

1970
Raymond W. Kiser
Christine Young McCuskey ‘32

1971
Perce J. Ross ’25, Hon. ‘71
Harriett Whetsell Welshonce ‘43

1972
William A. Lufburrow ’53, Hon. ‘64
Samuel M. Ross ‘52

1973
Walter R. Collins ‘56
Laura Jean Watson Craig ‘36

1974
George H. Dixon ’31, Hon. ‘92
William B. Hicks, Jr. ’39

1975
Sidney T. Davis ‘36
A.Graham Kenneweg ‘52

1976
William M. Singleton ‘16
Dale E. Turner ’40, Hon. ‘55

1977
James H. Bowen ‘52
Nellie G. Wilson, Hon. ‘83

1978
John E. Kennedy ‘58

1979
William A. Hallam, Hon. ‘68
Howard Hiner

1980
Beverly Hamrick Beggs ‘55
Hugh A. Latimer, Hon. ‘79

1981
M. Arthur Workman ’18, Hon. ‘41

1982
Thomas B. Dunn ‘64
Patton L. Nickell, Jr. ‘56

1983
Henry D. Anderson ‘51
Ross Linger ’33, Hon. ‘48

1984
Charles E. Elkins ‘52
Frank J. Feola ‘47
Katherine Curran Reemsnyder ‘30

1985
Herbert L. Sharp ’43, Hon. ‘96

1986
Michael Cutney ‘40
Alice Ross Knox ‘49

1987
Carl V. Lyon ‘49
John F. McCuskey, II ‘69

1988
Lois Flanagan Almond ‘43
William D. Foster ‘29

1989
Ruth Freeman Law ‘36
Linda Westfall Winspear ‘62

1990
W. LeRoy Jones ‘55
Arthur S. Seiderman ‘59

1991
William J. Neely ‘52
Robert L. Volle ‘53

1992
James J. Fraser ‘59
James C. Cox, Jr. ‘40

1993
Margaret Fehrman Thornton ‘69
George E. Thornton ‘68
Malvin C. Daniel, Jr. ‘68
William H. Willis, Jr. ‘68

1994
Dean H. Ruhlow ‘58
Joseph S. Beeson ‘68

1995
William J. McTaggart ‘62
Alfred L. Moyé ’60, Hon. ‘73

1996
Peter D. Weaver ‘66

1997
Robin J. Davis ‘78

1998
Vernon L. Merrill ‘37

1999
Mara Linaberger Watson ‘58
William E. Watson ‘58

2000
Charles Godwin ‘49

2001
Kent H. Carpenter ‘63
Lewis C. Cantley ‘71
William H. Hughes ‘57

2002
Anna “Sue” Young Brady ‘51
Dana G. Cable ‘65
Marvin W. Culpepper ‘51

2003
Theodore R. Brown ‘73
Richard L. Olcott ‘79
Cheryl Isner Olcott ‘79

2004
Jerry C. Lee ‘63
S. Doug Ritchie ‘83

2005
P. Darrell Neufer ‘84
James W. Daniels, Jr. ‘71
Michael J. Aloi ‘80
Susan Miller Aloi ‘80

2006
Francis R. Millar ’71
Clarence R. Robbins ’60

2007
Allen Blood ’67
Sarah Carr-Parsons ’82
John Law ’40

2008
Larry Reed ’70
Karen Staley ’83

2009
Richard Hamilton ’58
Dewayne ’57 & Ginnie Settle Lowther ’68

2010
Carol Duffield ’99
J. Brooks Jones ’62
The Honorable Robin Jean Davis ’78, Hon. ’13

2011
Ellen Roush Nickell ’51
Gary Beale ’66
Kathy Higgins ’81

2012
Milton R. Dotterweich ’67
Ann Straub Dotterwiech ’70
Annette Fetty Santilli ’84
Donald “Woody” Martin ’76

2013
Chaplain (COL, Ret) Bruce D. Reed ’76
Stephen ’70 & Carolyn Reneau Shepler ’69
Avah Arbogast Stalnaker ’77

2014
Stephen E. Foster ’70
Jan Lanier Pickering ’79
Stephen Skinner ’90

2015
Larry Bach ’76
Linda Lemmon Xander ’75
R. Dennis Xander ’75
Paul Virant ’92

2016
Kenneth J. Andrew ’75
Carolyn Saxton ’71
James W. Strawn ’83
Tara Dejmal Tesher ’96

2017
Donald M. Gardner ’77
Sara Lewis Stankus ’89
Darrel R. Tenney ’64

2018
Danette Ifert Johnson ’90
Deborah E. Trautman ’80

Young Alumni Service Award

2002
William R. Fahrner ’96, MBA ‘02

2003
Sharon Kay Sheppard ‘93

2004
Kimberly A. Reed ‘93

2005
Danette Ifert Johnson ‘90
Janine Roberts ‘99

2006
Tamar “Tammy” Auber ’96

2007
Ronald Coleman ’98

2008
Colin Rocke ’93
James & Wendy Sutton Shackleford ’93

2009
Karim Badwan ’98
Virginia Gum Hamisevicz ’04

2010
Pete Galarneau ’98
Allison Quinn Guido ’02

2011
Sherezade Panthaki ’99

2012
Matthew Tolliver ’05

2013
Nicholas Hamisevicz ’04
Amy Thornton Jones ’98
Leon C. Thomas ’05

2014
Chett Pritchett ’99
Paul D. Daugherty ’00
Tom Welshonce ’01

2015
Gregory M. Peters, MD ’03

2018
Kayla Hinkley Wright ’16

Extra Mile Award Recipients

1986
John Gill

1988
Virginia Waldeck Fisher ‘32

1990
James K. Myers ‘49

1991
Bobby H. Loftis

1997
June Rose Simmons

1998
Katherine Curran Reemsnyder

1999
Mary Lee Welliver
Kenneth B. Welliver

2002
David A. Milburn
Larry R. Parsons

2004
Harold T. Elmore Hon. ’82
Sylvia Conklyn Elmore

2005
Robert J. Wallace

2006
William O. Goodwin

2007
John K. Saunders

2008
Marvin and Sarah Carr

2009
Jo Ann Michael

2010
Alisa Mauk Lively

2011
Patrick Balch

2012
Willis “JR” Cornell

2013
Senator Mike Ross

2014
John Jenkins
Carl Colson & Katharine Gregg

2016
Dallas B. Bailey, Jr.